Stwardnienie rozsiane

Opracowała: Monika Kornać

Z pewnością niejednokrotnie słyszeliśmy o chorobie, jaką jest stwardnienie rozsiane. Ta poważna choroba niestety dotyka bardzo wielu osób. Wieloogniskowe zapalenie tkanki nerwowej niestety bardzo niekorzystnie odbija się na samodzielności osoby dotkniętej choroba i jej normalnym funkcjonowaniu.

Stwardnienie rozsiane objawia się na wiele sposobów i może przybierać różne postacie. Co powinno nas zaniepokoić? Obawy są raczej niewinne i nie wróżą tak poważnej choroby – najpowszechniejszymi objawami są: zmiany czucia w twarzy i kończynach dolnych i górnych, problemy z utrzymaniem równowagi, osłabienie wzroku, podwójne widzenie i tym podobne. W momencie zaobserwowania takich objawów należy koniecznie zgłosić się do lekarza, by jak najszybciej rozpocząć leczenie. Niestety problem stanowi fakt, iż stwardnienie rozsiane we wczesnym stadium rozwoju jest bardzo trudne do zdiagnozowania. Jest to o tyle istotne, że nie ma skutecznego sposobu leczenia choroby, istnieją tylko metody, które pozwalają na przywrócenie utraconych w wyniku rzutu choroby funkcji i zatrzymanie lub przynajmniej spowolnienie rozwoju choroby. Diagnozując schorzenie we wczesnym stadium rozwoju i stosując odpowiednią terapię można zatrzymać rozwój choroby i pojawianie się jej kolejnych objawów, jednak są to bardzo rzadkie sytuacje. By dowiedzieć się czegoś więcej na temat stwardnienia warto zasięgnąć porady lekarza specjalisty lub przynajmniej zajrzeć do sieci i tam spróbować znaleźć najbardziej interesujące nas informacje dotyczące choroby.

Jakie są przyczyny i objawy depresji?

Według międzynarodowych badań depresja dotyka niespełna 20 % populacji. Dowiedz się jakie są jej przyczyny i objawy.

Czytaj dalej

Co to jest zespół apergera?

Zespół Aspergera, określany często także syndromem Aspergera, Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 uznaje jako całościowe zaburzenie rozwoju i umieszcza w tej samej kategorii co autyzm dziecięcy oraz autyzm atypowy, zespół Retta, a także szereg innych zaburzeń dezintegracyjnych.

Czytaj dalej

Jakie są przyczyny i objawy schizofrenii?

Schizofrenia to słowo pochodzenia greckiego, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza rozszczepienie umysłu lub rozdwojenie jaźni. Poznaj przyczyny i objawy jej towarzyszące.

Czytaj dalej

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry powstaje w wyniku genetycznej nieprawidłowości reagowania organizmu na kontakt z różnymi substancjami. W wyniku takiej reakcji na skórze chorego pojawiają się liczne krostki, plamy, przebarwienia, którym towarzyszy nieprawdopodobne swędzenie.

Czytaj dalej

Stwardnienie rozsiane

Z pewnością niejednokrotnie słyszeliśmy o chorobie, jaką jest stwardnienie rozsiane. Ta poważna choroba niestety dotyka bardzo wielu osób.

Czytaj dalej