Podział nerwic według Antoniego Kępińskiego

Opracowała: Monika Kornać

Nerwica jest zaburzeniem lękowym, charakteryzującym się występowaniem sprzężenia zwrotnego między objawami, nazywanego mechanizmem błędnego koła. Objawem osiowym nerwic jest irracjonalny lęk, który wywołuje szereg objawów wegetatywnych, które z kolei nasilają doznania lękowe.

Dla osób z zaburzeniami nerwicowymi charakterystyczne są również sądy realizujące, czyli przekonanie chorego, że jego objawy są absurdalne, a mimo to nadal odczuwa lęk. To kryterium odróżnia nerwicę od psychozy. Istnieje wiele rodzajów nerwic, ale bardzo dużą popularnością cieszy się podział zaproponowany przez polskiego lekarza i psychiatrę, Antoniego Kępińskiego.

Wyróżnił on sześć, podstawowych typów nerwic. Pierwszym z nich jest nerwica neurasteniczna, obejmująca zaburzenia, związane z opóźnieniem procesów poznawczych. Charakterystyczne dla takich nerwic jest również przewlekłe zmęczenie. Nerwice neurasteniczne dzielą się na hipersteniczne, z szeregiem objawów somatycznych oraz hiposteniczne, gdzie osiowym objawem jest zmęczenie i rozdrażnienie.

Kępiński wyróżnił również nerwice hipochondryczne, cechujące się skupieniem na objawach i ich ciągłej interpretacji, co nasila mechanizm błędnego koła. Kolejnym typem jest nerwica histeryczna, w której ma miejsce przenoszenie objawów lękowych na sferę somatyczną, co skutkuje ekspansją objawów i teatralnością w zachowaniu. Ten typ nerwic sprzyja rozwojowi osobowości histrionicznej. Następnym rodzajem są nerwice depresyjne, charakteryzujące się zahamowaniem psychoruchowym, smutkiem, przygnębieniem i apatią. Interesującym typem nerwic, na występowaniem których zwrócił uwagę Kępiński, są nerwice anankastyczne. W ich przebiegu ma miejsce powtarzanie pewnych rytuałów, które zmniejszają lęk i napięcie. Zachowania te przyjmują postać czynności natrętnych, czyli kompulsji.

Ostatnim typem nerwic, wyróżnionym przez psychiatrę są nerwice lękowe, czyli fobie.

Jakie są przyczyny i objawy depresji?

Według międzynarodowych badań depresja dotyka niespełna 20 % populacji. Dowiedz się jakie są jej przyczyny i objawy.

Czytaj dalej

Co to jest zespół apergera?

Zespół Aspergera, określany często także syndromem Aspergera, Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 uznaje jako całościowe zaburzenie rozwoju i umieszcza w tej samej kategorii co autyzm dziecięcy oraz autyzm atypowy, zespół Retta, a także szereg innych zaburzeń dezintegracyjnych.

Czytaj dalej

Jakie są przyczyny i objawy schizofrenii?

Schizofrenia to słowo pochodzenia greckiego, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza rozszczepienie umysłu lub rozdwojenie jaźni. Poznaj przyczyny i objawy jej towarzyszące.

Czytaj dalej

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry powstaje w wyniku genetycznej nieprawidłowości reagowania organizmu na kontakt z różnymi substancjami. W wyniku takiej reakcji na skórze chorego pojawiają się liczne krostki, plamy, przebarwienia, którym towarzyszy nieprawdopodobne swędzenie.

Czytaj dalej

Stwardnienie rozsiane

Z pewnością niejednokrotnie słyszeliśmy o chorobie, jaką jest stwardnienie rozsiane. Ta poważna choroba niestety dotyka bardzo wielu osób.

Czytaj dalej