Nerwice dziecięce

Opracowała: Monika Kornać

Nerwice są dość częstym zaburzeniem lękowym u dzieci. Mogą wykształcić się jako zaburzenia spowodowane nie tylko wpływami środowiska ale też konkretnymi sytuacjami. Przyjmują one najczęściej formę fobii szkolnej, a u młodzieży jest to nerwica depresyjna.

Niepokojącym objawem może być niewłaściwy stosunek dziecka do rówieśników i trudności w szkole. Zaburzenia nerwicowe mają często genezę środowiskową. Powstają jako reakcje na sytuacje trudne, na przykład sytuacje traumatyczne: klęki żywiołowe, śmierć bliskiej osoby, kary fizyczne czy nawet pobyt w szpitalu. Dla dziecka wiele sytuacji jest nieznanych i radzą sobie z nimi gorzej niż dorośli.

Czasem trudno jest znaleźć bezpośrednią przyczynę nerwicy. Zdarza się, że ogniwem nie jest jedno zdarzenia, a cała ich sekwencja. Nerwice nie mają określonych przyczyn ani nie ma ostrej granicy między stanami normalnymi a nerwicowymi. Neurotycy przeżywają to samo co inni ludzie oraz stają wobec tych samych zadań niesionych przez życie.

Jednym z zaburzeń nerwicowych, na które cierpią nie tylko dorośli ale i dzieci jest zaburzenie obsesyjno – kompulsywne, zwane inaczej nerwicą natręctw. Dziecko cierpiące na nie zamartwia się czymś i próbuje poradzić sobie z tym lękiem wykonując zrytualizowane czynności. Może to być na przykład mycie rąk czy rytuały związane z jedzeniem. Takie zachowania pomagają zapanować nad lękiem. To zaburzenie jest skutecznie leczone z wykorzystaniem psychoterapii i farmakologii. Na początku powtarzanie pewnych zachowań jest obroną przed lękiem. Dopiero później staje się czynnością przymusową. W procesie leczenie powinny brać udział nie tylko dzieci, ale także ich rodzice i najbliższa rodzina. To pomoże im lepiej zrozumieć problemy dziecka, a w młodym człowieku odbuduje poczucie akceptacji i bezpieczeństwa.

Komentarze (4)

2012-30-09 17:43

iza

czytam to co piszecie i jest mi tak strasznie żal że niektórzy z Was mają tak mało wparcia ja mam go wystarczająco a i tak choroba mnie niszczy od 3 lat a biorąc pod uwagę jak młodzi ludzie tutaj piszą to mam szczęście że dopiero zachorowałam w wieku 34 lat lecz to i tak nie zlikwiduje objawów nie mogę oddychać ja to mówię że nie mam pełnego oddechu po prostu nie końca można odetchnąć do tego wysokie tętno nawet w spoczynku 150 na szczęście to trwa krótko i mija i ogólne skołatanie leczę się ale to tylko osłabia objawy a nie pierze mojego mózgu a tam tkwi przyczyna czasem mam dość lecz wtedy myślę o ludziach którzy słyszą każdego dnia wyroki rak mukowiscydoza itd myślę o umierających dzieciach i to w cierpieniach i to mnie sprowadza na ziemię że mam się brać w garść i nie stękać

2012-13-11 12:31

Celina

Mnie siłę do życia dają dzieci.Niestety coraz mniej, bo są już pełnoletnie i pewnie będę potrzebna im coraz mniej. Mam 45 lat, czuję się samotna ze swoimi problemami,bo nie mogę przecież obciążać nimi dzieci.Chcę żeby były możliwie jak najbardziej szczęśliwe, nawet jeśli wymaga to odemnie poświęcenia.Syn 21 lat też ma nerwicę i nie umiem mu pomóc.To jest dla mnie wielkie cierpienie. Wspieram Go, jak tylko mogę,ale wiem,że to za mało.Muszę znależć jakiś sposób, żeby zaczął się leczyć.Może ktoś mi coś poradzi?

2013-26-01 22:39

ulka

ja zachorowałam jak miałam 32 lata.od dwuch lat czuję się dobrze, ale teraz chory jest mój syn, który ma 11 lat.nie jest mi łatwo, aż strach się bać...

2013-11-04 10:34

basia

dzielna dziewczyna jesteś! masz całkowitą rację w ostatnich zdaniach.dopiero mnie dopadły niedawno te objawy z oddychaniem,a znajomi przyzwyczajeni,że jestem niekończącą się radosną energią...jestem zmęczona,ale nic nie wskazuje na to,żeby ktoś pomyslał,że to może ja potrzebuję ciepła,życzliwego wsparcia.nie mam oddechu,brak tlenu,a myślałam,że mnie nie dopadnie...a co będzie z moimi dziećmi?...

Dodaj komentarz

Jakie są przyczyny i objawy depresji?

Według międzynarodowych badań depresja dotyka niespełna 20 % populacji. Dowiedz się jakie są jej przyczyny i objawy.

Czytaj dalej

Co to jest zespół apergera?

Zespół Aspergera, określany często także syndromem Aspergera, Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 uznaje jako całościowe zaburzenie rozwoju i umieszcza w tej samej kategorii co autyzm dziecięcy oraz autyzm atypowy, zespół Retta, a także szereg innych zaburzeń dezintegracyjnych.

Czytaj dalej

Jakie są przyczyny i objawy schizofrenii?

Schizofrenia to słowo pochodzenia greckiego, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza rozszczepienie umysłu lub rozdwojenie jaźni. Poznaj przyczyny i objawy jej towarzyszące.

Czytaj dalej

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry powstaje w wyniku genetycznej nieprawidłowości reagowania organizmu na kontakt z różnymi substancjami. W wyniku takiej reakcji na skórze chorego pojawiają się liczne krostki, plamy, przebarwienia, którym towarzyszy nieprawdopodobne swędzenie.

Czytaj dalej

Stwardnienie rozsiane

Z pewnością niejednokrotnie słyszeliśmy o chorobie, jaką jest stwardnienie rozsiane. Ta poważna choroba niestety dotyka bardzo wielu osób.

Czytaj dalej