Nerwica natręctw

Opracował: Adam Kulas

Nerwica natręctw, zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 określana jako zaburzenia o charakterze obsesyjno-kompulsyjnym, to psychiczna choroba, która objawia się niemożnością powstrzymania pewnych myśli (obsesji) bądź czynności (kompulsji). Owe obsesje i kompulsje zatruwają życie nie tylko choremu, ale także jego bliskim. Towarzyszą one osobie dotkniętej chorobą o każdej porze dnia i nocy i występują z różną częstotliwością. W skrajnych przypadkach, kiedy uwolnienie się od natręctw jest niemożliwe następuje całkowita dezorganizacja życia chorego.

Nerwica natręctw - objawy

Objawy choroby są bardzo łatwe do wychwycenia, gdyż osoba zmagająca się z nerwicą natręctw zachowuje się bardzo nienaturalnie. Najczęściej wypowiadane przez nią słowa bądź też wykonywane czynności są sprzeczne z jej osobowością, charakterem czy systemem wartości. Z bezsensowności tych czynności sprawę zdaje sobie także chory, jednak nie jest on w stanie się temu sprzeciwić. Co więcej każda próba odsunięcia od siebie nieustannie powracających myśli lub notorycznie powtarzanych czynności kończy się niepowodzeniem, które dodatkowo potęguje frustrację, wewnętrzne napięcie oraz niepokój.

Wydostanie się z tego błędnego koła jest niezwykle trudne, jednakże jak najbardziej możliwe. Niepokojące symptomy u osób cierpiących na zaburzenia nerwicowe występują każdego dnia przez przynajmniej kilkanaście dni. Zdarzające się sporadycznie i szybko przemijające objawy nie powinny rodzić większych obaw, gdyż obserwowane są także u osób całkowicie zdrowych.

Nerwica natręctw - leczenie

Objawy nerwicy natręctw mylone są dość często z depresją, schizofrenią lub zaburzeniami lękowymi, dlatego też właściwe rozpoznanie choroby jest bardzo istotne. Leczenie odbywać może się na wiele sposobów, jednakże za najskuteczniejszą metodę uważa się farmakoterapię łączoną z terapią behawioralną. Terapia taka trwa zwykle dwa lata. Efekty w większości wypadków są bardzo zadowalające – odpowiednio szybko wykryta choroba, co potwierdzają wyniki najnowszych badań, bywa całkowicie wyleczalna.

Komentarze (2)

2012-23-08 19:27

karol

okropna choroba
moja zona to ma

2013-14-03 21:15

malgosia

Warto wiedzieć, że wiele chorób oczu, które są wykryte bardzo szybko, są oczywiście wyleczalne, jednak niekiedy mogą doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Jednak, co gorsza, coraz mniej osób pamięta o tym, aby odwiedzić swojego okulistę, nawet jeśli nie nosi się okularów. Warto pamiętać o tym, że okulista, to lekarz podobny do dentysty, czyli musimy go co jakiś czas odwiedzać

Dodaj komentarz

Jakie są przyczyny i objawy depresji?

Według międzynarodowych badań depresja dotyka niespełna 20 % populacji. Dowiedz się jakie są jej przyczyny i objawy.

Czytaj dalej

Co to jest zespół apergera?

Zespół Aspergera, określany często także syndromem Aspergera, Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 uznaje jako całościowe zaburzenie rozwoju i umieszcza w tej samej kategorii co autyzm dziecięcy oraz autyzm atypowy, zespół Retta, a także szereg innych zaburzeń dezintegracyjnych.

Czytaj dalej

Jakie są przyczyny i objawy schizofrenii?

Schizofrenia to słowo pochodzenia greckiego, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza rozszczepienie umysłu lub rozdwojenie jaźni. Poznaj przyczyny i objawy jej towarzyszące.

Czytaj dalej

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry powstaje w wyniku genetycznej nieprawidłowości reagowania organizmu na kontakt z różnymi substancjami. W wyniku takiej reakcji na skórze chorego pojawiają się liczne krostki, plamy, przebarwienia, którym towarzyszy nieprawdopodobne swędzenie.

Czytaj dalej

Stwardnienie rozsiane

Z pewnością niejednokrotnie słyszeliśmy o chorobie, jaką jest stwardnienie rozsiane. Ta poważna choroba niestety dotyka bardzo wielu osób.

Czytaj dalej