Jakie są rodzaje nerwic?

Opracował: Adam Kulas

Nerwice to zbiorcze pojęcie obejmujące rożnego typu zaburzenia psychogenne, których podziałów dokonuje się według wyodrębnionych kryteriów.

Klasyfikacja zaburzeń nerwicowych ze względu na bardzo zindywidualizowany charakter objawów oraz ich różnorodność, a także wielość przyczyn występowania bywa bardzo różnorodna. Podziałów jest przynajmniej kilka, jeśli nie kilkanaście. Zdecydowanie najpopularniejszą klasyfikacją zaburzeń nerwicowych jest ta przygotowane przez Międzynarodową Klasyfikację Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10.

Zgodnie z treścią owej klasyfikacji zaburzenia nerwicowe dzieli się na dwie podstawowe grupy, złożone z mniejszych i bardziej szczegółowych podgrup – zaburzenia pod postacią somatyczną oraz zaburzenia związane ze stresem.

Dużym zainteresowanie cieszy się także podział nerwic zaproponowany przez Antoniego Kępińskiego – jednego z najwybitniejszych polskich psychiatrów, który rozróżnia nerwice neurasteniczne, nerwice hipochondryczne, nerwice natręctw (anankastyczne), nerwice histeryczne, nerwice depresyjne oraz nerwice lękowe.

Przeczytaj jakie są objawy i przyczyny różnych rodzajów nerwic:

Komentarze (3)

2013-20-03 21:13

malgosia

Dużym zainteresowanie cieszy się także podział nerwic zaproponowany przez Antoniego Kępińskiego – jednego z najwybitniejszych polskich psychiatrów, który rozróżnia nerwice neurasteniczne, nerwice hipochondryczne, nerwice natręctw (anankastyczne), nerwice histeryczne, nerwice

2013-11-05 21:52

olcia

Ja tez mam nerwice i wiem co to znaczy.Od dwóch dni mam dosc podwyższone cisnienie a wczesniej sie opalalam na sloncu czy te cisnienie moze byc od slońca czy znowu ta cholera nawraca?Zima dosc dala mi we znaki,myslalam ze sie wykoncze.

2014-28-02 16:37

Annza

Czytając Twoją historię i widząc całą Twoją scutayję z boku, cały czas mam nieodparte wrażenie, że gdyby nie Twoja choroba, nie doszłabyś do tego kim teraz jesteś i co chcesz robić. Staram się tak też patrzeć na moją fobię z perspektywy czasu, ktf3ra na szczęście jest już dużo słabsza niż kiedyś. Przykro mi, że ludzi spotykają takie choroby (lub choroby w ogf3le) tym bardziej, że tak jak wspomniałaś, wielu cierpienie nie tyle nie uszlachetni, a załamie. Ale właśnie dla tych ludzi pomocą są ludzie tacy jak Ty. Twardzi, chcący wyjść na prostą i chcący pomf3c innym. Dziękuję Ci za tego bloga i za tak czystą i bezinteresowną chęć pomocy tym, ktf3rzy nie raz już nie mają sił o nią zabiegać. Pomodlę się za Ciebie. Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Jakie są przyczyny i objawy depresji?

Według międzynarodowych badań depresja dotyka niespełna 20 % populacji. Dowiedz się jakie są jej przyczyny i objawy.

Czytaj dalej

Co to jest zespół apergera?

Zespół Aspergera, określany często także syndromem Aspergera, Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 uznaje jako całościowe zaburzenie rozwoju i umieszcza w tej samej kategorii co autyzm dziecięcy oraz autyzm atypowy, zespół Retta, a także szereg innych zaburzeń dezintegracyjnych.

Czytaj dalej

Jakie są przyczyny i objawy schizofrenii?

Schizofrenia to słowo pochodzenia greckiego, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza rozszczepienie umysłu lub rozdwojenie jaźni. Poznaj przyczyny i objawy jej towarzyszące.

Czytaj dalej

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry powstaje w wyniku genetycznej nieprawidłowości reagowania organizmu na kontakt z różnymi substancjami. W wyniku takiej reakcji na skórze chorego pojawiają się liczne krostki, plamy, przebarwienia, którym towarzyszy nieprawdopodobne swędzenie.

Czytaj dalej

Stwardnienie rozsiane

Z pewnością niejednokrotnie słyszeliśmy o chorobie, jaką jest stwardnienie rozsiane. Ta poważna choroba niestety dotyka bardzo wielu osób.

Czytaj dalej