Jakie są przyczyny i objawy schizofrenii?

Opracował: Adam Kulas

Schizofrenia to słowo pochodzenia greckiego, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza rozszczepienie umysłu lub rozdwojenie jaźni. Przez Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 wyróżnianych jest kilka jej odmian:

  • schizofrenia paranoidalna;
  • schizofrenia hebefreniczna;
  • schizofrenia katatoniczna;
  • schizofrenia niezróżnicowana;
  • depresja poschizofreniczna;
  • schizofrenia rezydualna;
  • schizofrenia prosta;
  • schizofrenia innego rodzaju;
  • schizofrenia nieokreślona.

Najogólniej rzecz ujmują schizofrenia stanowi bardzo złożone schorzenie mózgu, w efekcie którego dochodzi do zaburzenia myśli, zachowań i uczuć osoby dotkniętej problemem. Wskazanie przyczyn choroby nie jest możliwe, gdyż do dnia dzisiejszego nie udało się ich w pełni zbadać. Przyjmuje się jednak, iż jej wystąpieniu sprzyja kombinacja czynników środowiskowych oraz genetycznych, które w wyraźny sposób wpływają na funkcjonowanie mózgu. Według powszechnie stosowanej teorii jedną z przyczyn schizofrenii jest zaburzenie równowagi neuroprzekaźników – substancji chemicznych odpowiedzialnych za przekazywanie sygnałów miedzy komórkami.

Rozpoznanie objawów choroby odbywać się można w oparciu o jedną z czterech teorii. Dwie metody są metodami historycznymi, które w dzisiejszych realiach stanowią jedynie pomocne narzędzie diagnostyczne – mowa o objawach opisanych przez Bleulera oraz klasyfikacji symptomów Schneidera. Zdecydowanie bardziej współczesne, skodyfikowane metody to DSM i ICD. Pierwsza używana jest głównie do badań naukowych, druga stanowi oficjalną i wymaganą w naszym kraju klasyfikację. To, co powinno nas zaniepokoić to często występujące halucynacje, omamy, urojenia, bardzo dziwne zachowania, mutyzm, czyli milczenie mimo prawidłowego działania ośrodków mózgowych mowy, apatia, zubożenie mimiki, kłopoty z kontaktami z innymi oraz anhedonia – niezdolność do odczuwania przyjemności i pozytywnych emocji. Warto również zwrócić uwagę na katatoniczne zachowania, a więc wyraźnie zmniejszonej lub zwiększonej aktywności ruchowej, a także niespójność skojarzeń.

Leczenie schizofrenii nie jest proste i ciągle poddawane jest „ulepszeniom”. W przezwyciężaniu choroby stosuje się przede wszystkim leczenie farmakologiczne, psychoterapie, terapie poznawczo-behawioralne, terapie elektrowstrząsowe oraz odpowiednio wyważoną dietę.

Komentarze (4)

2012-13-04 21:07

Ela

Strach !!!

2012-30-05 12:28

Kasia

mam nerwicę serca i nie wiem jak z tym zyć.

2012-29-09 10:54

Dorota

jezu po tym co przeczytalam to nwm co mam myslec boje sie ,a co jezeli ja na to zachoruje???ta choroba atakuje caly organizm i zwlaszcza nogi a nogi w zupelnosc sa bardzo dla mn wazne bo kocham sport...

2012-21-10 15:12

KaMiL

ludzie spokojnie na to nie da sie zachorowac, trzeba miec podloze genetyczne i nie atakuje nog tylko mozg

Dodaj komentarz

Jakie są przyczyny i objawy depresji?

Według międzynarodowych badań depresja dotyka niespełna 20 % populacji. Dowiedz się jakie są jej przyczyny i objawy.

Czytaj dalej

Co to jest zespół apergera?

Zespół Aspergera, określany często także syndromem Aspergera, Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 uznaje jako całościowe zaburzenie rozwoju i umieszcza w tej samej kategorii co autyzm dziecięcy oraz autyzm atypowy, zespół Retta, a także szereg innych zaburzeń dezintegracyjnych.

Czytaj dalej

Jakie są przyczyny i objawy schizofrenii?

Schizofrenia to słowo pochodzenia greckiego, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza rozszczepienie umysłu lub rozdwojenie jaźni. Poznaj przyczyny i objawy jej towarzyszące.

Czytaj dalej

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry powstaje w wyniku genetycznej nieprawidłowości reagowania organizmu na kontakt z różnymi substancjami. W wyniku takiej reakcji na skórze chorego pojawiają się liczne krostki, plamy, przebarwienia, którym towarzyszy nieprawdopodobne swędzenie.

Czytaj dalej

Stwardnienie rozsiane

Z pewnością niejednokrotnie słyszeliśmy o chorobie, jaką jest stwardnienie rozsiane. Ta poważna choroba niestety dotyka bardzo wielu osób.

Czytaj dalej