Jakie są przyczyny i objawy depresji?

Opracował: Adam Kulas

Trudne czasy, w jakich przyszło nam żyć, nieustanne problemy w pracy i w życiu osobistym, masa stresujących sytuacji oraz traumatyczne doświadczenia niekorzystnie odbijają się na naszej kondycji psychicznej. Według międzynarodowych badań depresja dotyka niespełna 20 % populacji. Zdecydowanie najbardziej narażone są osoby w średnim wieku, a już w szczególności kobiety, które znacznie częściej wpadają w depresje aniżeli mężczyźni. Depresja objawia się na rożny sposób i może mieć wiele różnych przyczyn, dlatego niezwykle ważne jest jej prawidłowe zdiagnozowanie i odpowiednio wczesne przeciwdziałanie.

Przyczyny depresji

Zgodnie z definicją przyczynami występowania depresji są zaburzenia procesów psychicznych, biochemicznych oraz psychospołecznych. Przez pojęcie przyczyn biochemicznych rozumie się prawidłowe funkcjonowanie neuroprzekaźników, a więc substancji chemicznych przekazujących informacje pomiędzy komórkami. Szczególnie istotną rolę odgrywają tu takie neurotransmitery jak odpowiadająca za dobry nastrój serotonina, noradrenalina oraz dopamina, której zaburzenia w największym stopniu wpływają na wystąpienie depresji. Przyczynami psychologicznymi są chociażby zaniżone poczucie własnej wartości, liczne kompleksy czy obawa odrzucenia przez znajomych czy najbliższych. Przyczynami depresji mogą być również samotność i izolowanie się od społeczeństwa, zmaganie się z poważną chorobą, problemy finansowe, problemy rodzinne czy tez tragiczne przeżycia – wypadki samochodowe, katastrofy, wojny itp.

Skutki depresji

Skutki depresji bywają bardzo różne i w dużej mierze uzależnione są od stopnia jej zaawansowania. W skrajnych przypadkach może zakończyć się ona próbą targnięcia się na własne życie. Wielu ludziom wydaje się to małorealistyczne, jednakże wbrew powszechnym opiniom zdarza się stosunkowo często. Depresje obwinia się również za liczne zaginięcia. Niewątpliwie w jej wyniku zdecydowanie obniża się komfort życia, nieustający smutek i przygnębienie wpływają niekorzystnie na koncentracje, kontakty z bliskimi czy relacje z otoczeniem. Osoby dotknięte depresją są również znacznie bardziej narażone na uleganie nałogom i uzależnianie się od leków przeciwbólowych, nasennych czy nawet alkoholu. Używki te niekorzystnie wpływają na kondycję fizyczną, która dodatkowo jest poważnie zagrożona przez wysokie stężenie kortyzolu często towarzyszące depresji.

Komentarze (1)

2014-28-02 18:35

Shekhar

Tak, ja też czasem tak myślę, ale pierczeż przed nami jeszcze całe wieki rozwoju chrześcijaństwa i kto wie, co będzie za parę wiekf3w? Może Juliana ten rodzynek znajdzie swych naśladowcf3w? Może przebije się do głf3wnego nurtu wersja optymistyczna? Kto wie? Czytałam ostatnio książkę o poszukiwaniu Boga w Indiach, taki reportaż brytyjskiego autora o doznaniach boga, czy też bogf3w przez ludzi w Indiach, kraju, ktf3ry przedstawia się Europie jako wzf3r duchowości. No cf3ż, ta duchowość tak samo wątpliwa i niepewna jak ta z naszych kościołf3w Jest tam jeden rozdział o mniszce, ktf3ra wybrała żebraczy tryb życia, wędrowała całe życie ze swą przyjacif3łką, potem ta przyjacif3łka zmarła i mniszka tak się załamała, że postanowiła zagłodzić się na śmierć (ale to normalna praktyka w tym klasztorze czy zakonie, więc wszystko jest za zgodą mistrza, czy guru). Generalnie, tryb życia mniszek jest bardzo ascetyczny. Wyrywają sobie włosy z głowy, nie mają nic. Żyją z żebraniny. Mają zakaz przywiązywania się emocjonalnego do ludzi. Idąc zamiatają przed sobą ziemię, aby nie skrzywdzić żadnego żyjątka. Podobne to wszystko do św. Franciszka. Generalnie, ten tryb życia u tej mniszki nie sprawdził się, ponieważ wbrew zakazom przywiązała się do przyjacif3łki i płakała po jej śmierci, a potem popadła w depresję. Chodzi mi o to, że wszelkie ascetyczne praktyki duchowe, ucieczka przed życiem, wyrzekanie się przyjemności, chęć cierpień to wszystko jest wg mnie bardzo wątpliwą drogą duchową. Ale fakt w innych kulturach też istnieją do tego wielkie skłonności. Nie jest to podejście typowo chrześcijańskie. Z tym że w hinduizmie motywem jest ucieczka od świata, ktf3ry jest złudzeniem. A u nas? Świat jest stworzony przez Boga, jest prawdziwą rzeczywistością. Takie wyrzeczenia i pogarda dla świata są odtrąceniem Bożego daru w chrześcijaństwie.

Dodaj komentarz

Jakie są przyczyny i objawy depresji?

Według międzynarodowych badań depresja dotyka niespełna 20 % populacji. Dowiedz się jakie są jej przyczyny i objawy.

Czytaj dalej

Co to jest zespół apergera?

Zespół Aspergera, określany często także syndromem Aspergera, Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 uznaje jako całościowe zaburzenie rozwoju i umieszcza w tej samej kategorii co autyzm dziecięcy oraz autyzm atypowy, zespół Retta, a także szereg innych zaburzeń dezintegracyjnych.

Czytaj dalej

Jakie są przyczyny i objawy schizofrenii?

Schizofrenia to słowo pochodzenia greckiego, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza rozszczepienie umysłu lub rozdwojenie jaźni. Poznaj przyczyny i objawy jej towarzyszące.

Czytaj dalej

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry powstaje w wyniku genetycznej nieprawidłowości reagowania organizmu na kontakt z różnymi substancjami. W wyniku takiej reakcji na skórze chorego pojawiają się liczne krostki, plamy, przebarwienia, którym towarzyszy nieprawdopodobne swędzenie.

Czytaj dalej

Stwardnienie rozsiane

Z pewnością niejednokrotnie słyszeliśmy o chorobie, jaką jest stwardnienie rozsiane. Ta poważna choroba niestety dotyka bardzo wielu osób.

Czytaj dalej