Co to jest zespół Aspergera?

Opracował: Mateusz Brawicz

Zespół Aspergera, określany często także syndromem Aspergera, Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 uznaje jako całościowe zaburzenie rozwoju i umieszcza w tej samej kategorii co autyzm dziecięcy oraz autyzm atypowy, zespół Retta, a także szereg innych zaburzeń dezintegracyjnych. Zespół Aspergera to choroba bardzo zbliżona do autyzmu głębokiego. Osoby dotknięte taka chorobą charakteryzują się między innymi problemami w nawiązywaniu kontaktów, trudnością akceptowania zmian zachodzących w ich otoczeniu, ograniczonymi umiejętnościami myślenia, mimo braku upośledzenia mózgowego oraz posiadaniem niezwykle pochłaniającego, wręcz obsesyjnego zainteresowania.

Zespół Aspergera - objawy

Objawy choroby są widoczne gołym okiem i wymagają obserwacji. Niepokój powinny budzić problemy społecznej interakcji, które objawiają się brakiem umiejętności lub też chęci do pracy w grupie oraz ograniczone umiejętności komunikacji niewerbalnej – skąpa gestykulacja, mimika twarzy oraz ekspresja, problemy z utrzymaniem kontaktu wzrokowego itp. Dodać do tego należy dużą trudność w akceptowaniu zachodzących zmian. Zwykle powodują one frustrację chorego, a niekiedy nawet agresywne zachowanie. Do kryteriów diagnostycznych zalicza się także opóźniony rozwój mowy, niezwykle pedantyczną wymowę, nietypowe jej metrum, problem z rozumieniem żartów i przenośni, niedbała wymowa, jąkanie się czy zjadanie głosek. Charakterystyczną cechą ludzi z zespołem Aspergera jest powtarzalne i niezmienne zachowania oraz wspomniane już wcześniej wciągające i obsesyjne zainteresowanie – kolekcjonowanie rożnych przedmiotów, układanie rożnych konstrukcji, zbieranie materiałów dotyczących konkretnego tematu.

Zespół Aspergera - przyczyny

Przyczyny występowania schorzenia nie są znane. Niewątpliwie duża rolę odgrywają tu defekty neurologiczne, których niestety do tej pory nie udało się właściwie zbadać. Istnieje wiele naukowych teorii, zgodnie z którymi zespół Aspergera powodowany jest między innymi przez genetyczne uwarunkowania, wszelkiego rodzaju urazy okołoporodowe oraz uszkodzenia centralnego układu nerwowego, poważne infekcje, dziecięce porażenie mózgowe, a także toksoplazmozę – pasożytniczą chorobę dotykającą ludzi oraz zwierzęta. Ryzyko wystąpienia syndromu Aspergera zwiększa chociażby wiek rodziców, a w szczególności ojca.

Zespół Aspergera - leczenie

Leczenie objawów choroby nie jest łatwe, gdyż nasilają się one wraz z wiekiem. Zwykle stosuje się w tym celu odpowiednio zbilansowana dietę, pozbawiona glutenu i kazeiny, a także leki antydepresyjne oraz neuroleptyczne.

Komentarze (1)

2012-23-08 19:27

mateo

To jak to jest: mowa pedantyczna, czy niedbała? Objawy nasilają się z wiekiem, czy łagodnieją, jak w wielu publikacjach można wyczytać?

Dodaj komentarz

Jakie są przyczyny i objawy depresji?

Według międzynarodowych badań depresja dotyka niespełna 20 % populacji. Dowiedz się jakie są jej przyczyny i objawy.

Czytaj dalej

Co to jest zespół apergera?

Zespół Aspergera, określany często także syndromem Aspergera, Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 uznaje jako całościowe zaburzenie rozwoju i umieszcza w tej samej kategorii co autyzm dziecięcy oraz autyzm atypowy, zespół Retta, a także szereg innych zaburzeń dezintegracyjnych.

Czytaj dalej

Jakie są przyczyny i objawy schizofrenii?

Schizofrenia to słowo pochodzenia greckiego, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza rozszczepienie umysłu lub rozdwojenie jaźni. Poznaj przyczyny i objawy jej towarzyszące.

Czytaj dalej

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry powstaje w wyniku genetycznej nieprawidłowości reagowania organizmu na kontakt z różnymi substancjami. W wyniku takiej reakcji na skórze chorego pojawiają się liczne krostki, plamy, przebarwienia, którym towarzyszy nieprawdopodobne swędzenie.

Czytaj dalej

Stwardnienie rozsiane

Z pewnością niejednokrotnie słyszeliśmy o chorobie, jaką jest stwardnienie rozsiane. Ta poważna choroba niestety dotyka bardzo wielu osób.

Czytaj dalej