Co to jest nerwica?

Opracował: Mateusz Brawicz

Nerwica – zwana przez wielu chorobą XXI wieku – jest bardzo poważną dolegliwością, z którą zmaga się miliony ludzi na całym świecie.

Zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 nerwicę określa się mianem zaburzeń nerwicowych i definiuje, jako zaburzenia psychiczne nieposiadające widocznego podłoża organicznego. Klasyfikacja ta dodatkowo dzieli zaburzenia nerwicowe na zaburzenia związane ze stresem oraz zaburzenia pod postacią somatyczną.

Do podgrup tych zalicza się przede wszystkim:

  • zaburzenia lękowe w postaci fobii;
  • inne zaburzenia lękowe;
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (nerwica natręctw);
  • reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne;
  • zaburzenia dysocjacyjne (konwersyjne);
  • zaburzenia występujące pod postacią somatyczną (somatoform disorders);
  • inne zaburzenia nerwicowe.

Do każdej z tych podgrup międzynarodowa klasyfikacja chorób i problemów zdrowotnych przyporządkowuje szereg konkretnych zaburzeń i zachowań, które konkretyzują dolegliwość.

Na naszej stronie dowiesz się:

Zapraszamy do lektury!

Dodaj komentarz

Jakie są przyczyny i objawy depresji?

Według międzynarodowych badań depresja dotyka niespełna 20 % populacji. Dowiedz się jakie są jej przyczyny i objawy.

Czytaj dalej

Co to jest zespół apergera?

Zespół Aspergera, określany często także syndromem Aspergera, Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 uznaje jako całościowe zaburzenie rozwoju i umieszcza w tej samej kategorii co autyzm dziecięcy oraz autyzm atypowy, zespół Retta, a także szereg innych zaburzeń dezintegracyjnych.

Czytaj dalej

Jakie są przyczyny i objawy schizofrenii?

Schizofrenia to słowo pochodzenia greckiego, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza rozszczepienie umysłu lub rozdwojenie jaźni. Poznaj przyczyny i objawy jej towarzyszące.

Czytaj dalej

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry powstaje w wyniku genetycznej nieprawidłowości reagowania organizmu na kontakt z różnymi substancjami. W wyniku takiej reakcji na skórze chorego pojawiają się liczne krostki, plamy, przebarwienia, którym towarzyszy nieprawdopodobne swędzenie.

Czytaj dalej

Stwardnienie rozsiane

Z pewnością niejednokrotnie słyszeliśmy o chorobie, jaką jest stwardnienie rozsiane. Ta poważna choroba niestety dotyka bardzo wielu osób.

Czytaj dalej