Atopowe zapalenie skóry

Opracowała: Monika Kornać

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, jak uciążliwe potrafi być swędzenie. Niestety wiele osób dotkniętych poważnymi schorzeniami skórnymi musi sobie radzić z tym problemem na co dzień. Doskonałym przykładem takiego schorzenia jest chociażby atopowe zapalenie skóry, które niestety niełatwo wyleczyć.

Atopowe zapalenie skóry powstaje w wyniku genetycznej nieprawidłowości reagowania organizmu na kontakt z różnymi substancjami. W wyniku takiej reakcji na skórze chorego pojawiają się liczne krostki, plamy, przebarwienia, którym towarzyszy nieprawdopodobne swędzenie. Jak już zostało wyżej wspomniane walka z problemem nie jest łatwa, bowiem walczyć trzeba zarówno z przyczyna choroby jak i jej objawami. W przypadku leczenia objawowego istotne jest przede wszystkim znalezienie substancji odpowiedzialnej za reakcję obronna organizmu, a następnie wyeliminowanie jej z otoczenia chorego czy tez podjecie próby odczulania.

Atopowe zapalenie skóry leczyć można również objawowo, a więc przeciwdziałać występującym objawom. Najczęściej są to niezwykle uciążliwe swędzenie, przebarwienia oraz inne tym podobne. W tym celu zazwyczaj stosuje się odpowiednio dobrane maści i leki, a także kosmetyki zapewniające odpowiednie nawilżenie skóry, która zazwyczaj przy tej chorobie jest mocno przesuszona. Wiele interesujących publikacji na temat atopowego zapalenia skóry znaleźć można nie tylko w fachowych pozycjach książkowych, ale także na licznych stronach i forach internetowych o tematyce medycznej.

Jakie są przyczyny i objawy depresji?

Według międzynarodowych badań depresja dotyka niespełna 20 % populacji. Dowiedz się jakie są jej przyczyny i objawy.

Czytaj dalej

Co to jest zespół apergera?

Zespół Aspergera, określany często także syndromem Aspergera, Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 uznaje jako całościowe zaburzenie rozwoju i umieszcza w tej samej kategorii co autyzm dziecięcy oraz autyzm atypowy, zespół Retta, a także szereg innych zaburzeń dezintegracyjnych.

Czytaj dalej

Jakie są przyczyny i objawy schizofrenii?

Schizofrenia to słowo pochodzenia greckiego, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza rozszczepienie umysłu lub rozdwojenie jaźni. Poznaj przyczyny i objawy jej towarzyszące.

Czytaj dalej

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry powstaje w wyniku genetycznej nieprawidłowości reagowania organizmu na kontakt z różnymi substancjami. W wyniku takiej reakcji na skórze chorego pojawiają się liczne krostki, plamy, przebarwienia, którym towarzyszy nieprawdopodobne swędzenie.

Czytaj dalej

Stwardnienie rozsiane

Z pewnością niejednokrotnie słyszeliśmy o chorobie, jaką jest stwardnienie rozsiane. Ta poważna choroba niestety dotyka bardzo wielu osób.

Czytaj dalej